Tervislik eluviis VS vähi geenid

Trüki E-mail

Tervislik elustiil lülitab vähki tekitavad geenid välja

San Franciscos asuva California ülikooli teadlased leidsid tõendeid, et õige toitumine ning liikumisharjumused võivad vähki tekitavad geenid välja lülitada.

Teadlased uurisid, kuidas järsk elustiili muutus mõjub varases järgus eesnäärmevähki põdevatel meestel kasvajat soodustavate geenide avaldumisele, vahendas Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal Novaator New Scientisti.

Kasvajast võeti proove kahel korral - enne, kui katsealused alustasid tervisliku toitumise, mõõduka kehalise tegevuse ja psühhoteraapiaga, ning pärast seda, kui mehed olid kõike seda teinud juba kolm kuud. Proovidest tuli välja, et elustiilimuutus avaldas mõju sadade geenide avaldumisele.

Mitmed geenid, mille hulgas oli ka neid, mis reguleerivad kasvaja teket, olid muutunud vähemaktiivseks või olid suisa tasalülitatud. Samas olid aktiivsemaks muutunud geenid, mis tegelevad haigustega võitlemisega.

2005. aastal näitas Ornishi poolt läbiviidud uuring, et elustiili muutus võib vähendada kindlaid eesnäärmevähi geenimarkereid, seega ilmselt aeglustades kasvaja arengut. „Nüüd hakkame mõistma mõningaid geneetilisi mehhanisme, mis seda protsessi väga oluliselt mõjutavad,“ ütles Ornish.

Kuivõrd proove võeti peaaegu tervetelt – kasvajad olid nii väikesed, et isegi biopsia võtmine oli raskendatud, võib käesolev uuring viidata võimalusele, kuidas vähki ennetada.

„Tulemused võivad olla olulised palju laiemalt ega puuduta üksnes mehi,“ ütles Ornish. Kaks vähki tekitavat geeni – RAN ja Shoc2, mis elustiilimuutuste abil maha suruti, mängivad rolli pea kõigi vähkkasvajate tekke juures, kaasaarvatud rinna- ja käärsoolevähk.

Harvardi ülikooli arstiteaduskonna epidemioloog Meir Stampfer ütles, et põhjuse ja tagajärje kohta on siiski veel liiga vara järeldusi teha. Enne on vaja pikaajalisi uuringuid, et näha, kas elustiilimuutuste abil on võimalik vähi teket aeglustada või vähki vältida.

Uuringute tulemusi kajastav artikkel ilmus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.

 
  Lisa kommentaar

Ainult registreerunud kasutajad saavad kommenteerida.
Palun logi sisse või registreeru.

 
< Eelmine   Järgmine >